Przejdź do treści strony

Nauka za granicą | Studia bez tajemnic

Studia w Anglii

Studia w Wielkiej Brytanii różnią się diametralnie od nauki w polskich szkołach wyższych: zaczynając od terminu składania aplikacji i wymagań na studia, poprzez system rekrutacji, aż po sam charakter uczelni, wykładów i perspektyw po ukończeniu uczelni w UK. Ta strona pomoże Tobie zorientować się czego masz się spodziewać po edukacji wyższej w Wielkiej Brytanii i w jaki sposób Polki i Polacy mogą stać się studentami brytyjskich uczelni.

Studia w UK opisuję z perspektywy nauki na dwóch najbardziej renomowanych uczelniach w Wielkiej Brytanii: Oxfordzie i Cambridge. Wiek i selektywność tych dwóch uczelni, obok wielu innych czynników powoduje, że same studia jak i szanse dostania się na nie są owiane wieloma fałszywymi mitami. W rzeczywistości co roku na Oxford dostaje się kilka tysięcy osób w tym kilkadziesięcioro Polek i Polaków, którzy zdali polską maturę. Jeśli chcesz do nich dołączyć wystarczy, że zaczniesz od poczytania o procedurze aplikacji na Oxford i Cambridge, a także o bardziej szczegółowych zagadnieniach: jak napisać Personal Statement oraz który college Oxbridge wybrać?. W zrozumieniu terminologii studiów wyższych w UK pomoże Tobie słownik pojęć.

Naturalnie, zanim podejmiesz decyzję o studiach za granicą warto przeczytać doświadczenia studentki, która uczyła się zarówno w Polsce i w Anglii, a także dowiedzieć się ile kosztują studia w UK? Z powodu różnic kulturowych między Polska i Wielką Brytanią większość polskich studentów na Wyspach może się spodziewać szoku kulturowego.

Powyższa lektura odpowie na część Twoich pytań, ale jednocześnie może rozbudzić Twoją ciekawość na temat studiów za granicą. Jeśli masz konkretne pytanie zobacz czy znajdziesz na nie odpowiedź wśród często zadawanych pytań na temat studiów w Oxbridge. Możesz także przeczytać o doświadczeniach innych studentów na temat studiów w Anglii i studiów w Oxfordzie.

Wróć na górę strony