Przejdź do treści strony

Nauka za granicą | Studia bez tajemnic

Harvard – początek historii

Autor: Robert Mazur (maj 2012)

W USA sport akademicki jest kontrolowany przez 3 organizacje, NCAA, NAIA oraz NJCAA. Każda z tych organizacji jest podzielona na grupy (Divisions). Każda Division podzielona jest dalej na Conference (coś podobnego do europejskiej ligi) wewnątrz której mecze są rozgrywane pomiędzy zespołami. Pomimo to zespoły z różnych Divisions mogą grać ze sobą. Drużyny grają ze sobą m.in. po to żeby zarobić pieniądze z biletów (i praw do transmisji meczu w telewizji) dla macierzystej uczelni. I tak na przykład Michigan State University, czy University of Michigan mają olbrzymie stadiony mieszczące po sto tysięcy ludzi każdy. Mecze drużyn college'owych cieszą się zawrotną popularnością - stadiony są wypełnione po brzegi, a bilety wyprzedane przed sezonem. Interesujące jest to, że przy takiej masie ludzi nigdy nie dochodzi do bójek a tym bardziej burd po meczu albo demolowania miast tak jak to się nierzadko zdarza w Europie nawet po meczu drużyn czwartoligowych.

NCAA Division 1 i 2 płaci studentom stypendia sportowe – każda konkurencja sportowa ma określona ilość stypendiów (przydzieloną każdemu zespołowi). Każdy trener akademicki szuka zawodników wśród studentów z dobrymi ocenami (GPA, ACT, SAT), których stypendium częściowo będzie pokrywane za stypendium za osiągnięcia naukowe co pozwoli trenerowi zaoszczędzić fundusze sportowe i przyznać pełne stypendia sportowe dla bardzo dobrych sportowców ze gorszymi ocenami.

Treningi i mecze na uczelniach są traktowane bardzo poważnie, można łatwo wylecieć z drużyny lub stracić stypendium gdy lekceważąco podejdzie się do decyzji trenerów. Sportem na uczelni zarządza Athletic Director, który jest odpowiedzialny za cały sport, zatrudnia trenerów, opiekę medyczną i co jest równie ważne specjalistów od promocji i marketingu. To właśnie oni są odpowiedzialni za zdobywanie pieniędzy ze sportu akademickiego. Źrodła są przeróżne: absolwenci, sponsorzy, rządy stanowe, bilety reklama, transmisje z meczów, ubrania z nazwą drużyny, itp.

Najważniejszymi sportami są futbol amerykański i koszykówka. Miejsca dla obcokrajowców chętnych żeby grać w futbol są bardzo ograniczone chyba, że ktoś jest dobrym kopaczem (placekicker). Jeżeli jesteś w stanie regularnie kopać piłkę futbolową 50/60 yardów wysoko ponad poprzeczkę bramki do piłki nożnej, napisz do mnie (mail powyżej), a pomogę Tobie znaleźć uczelnię dla ciebie z pełnym stypendium sportowym.

Jak wygląda rekrutacja

Bywa, że trenerzy jeżdżą i oglądają mecze szkół średnich w poszukiwaniu odpowiednich kandydatów, ale niewiele to daje ponieważ tysiące meczy odbywa się w tym samym czasie. Często kandydaci wysyłają wideo i listy do trenerów, ale to też nie zawsze działa ponieważ typowy trener może otrzymać setki listów i nie będzie w stanie ich wszystkich przeczytać i obejrzeć.

Najczęściej trenerzy kontaktują się z organizacjami “college scouts”, którzy zawodowo zajmują się wyszukiwaniem talentów. Zwykle to właśnie potencjalni kandydaci płacą skautom bezpośrednio. W wielu przypadkach jest to inwestycja z punktu widzienia kandydata ponieważ skaut stara się znaleźć stypendium dla kandydata. Najstarszą i największą organizacją jest National Scouting Report, która zatrudnia setki skautów we wszystkich stanach. Jeżeli jesteś zainteresowany/na studiami I uprawianiem sportu w USA, skontaktuj się ze mną (mail powyżej).

Wróć na górę strony