Harvard – początek historii
Autor: Robert Mazur (maj 2012)
W USA sport akademicki jest kontrolowany przez 3 organizacje, NCAA, NAIA oraz NJCAA. Każda z tych organizacji jest podzielona na grupy (Divisions). Każda Division podzielona jest dalej na Conference (coś podobnego do europejskiej ligi) wewnątrz której mecze są rozgrywane pomiędzy zespołami. Pomimo to zespoły z różnych Divisions mogą grać ze sobą. Drużyny grają ze sobą m.in. po to żeby zarobić pieniądze z biletów (i praw do transmisji meczu w telewizji) dla macierzystej uczelni. I tak na przykład Michigan State University, czy University of Michigan mają olbrzymie stadiony mieszczące po sto tysięcy ludzi każdy. Mecze drużyn college'owych cieszą się zawrotną popularnością - stadiony są wypełnione po brzegi, a bilety wyprzedane przed sezonem. Interesujące jest to, że przy takiej masie ludzi nigdy nie dochodzi do bójek a tym bardziej burd po meczu albo demolowania miast tak jak to się nierzadko zdarza w Europie nawet po meczu drużyn czwartoligowych.
NCAA Division 1 i 2 płaci studentom stypendia sportowe – każda konkurencja sportowa ma określona ilość stypendiów (przydzieloną każdemu zespołowi). Każdy trener akademicki szuka zawodników wśród studentów z dobrymi ocenami (GPA, ACT, SAT), których stypendium częściowo będzie pokrywane za stypendium za osiągnięcia naukowe co pozwoli trenerowi zaoszczędzić fundusze sportowe i przyznać pełne stypendia sportowe dla bardzo dobrych sportowców ze gorszymi ocenami.
Treningi i mecze na uczelniach są traktowane bardzo poważnie, można łatwo wylecieć z drużyny lub stracić stypendium gdy lekceważąco podejdzie się do decyzji trenerów. Sportem na uczelni zarządza Athletic Director, który jest odpowiedzialny za cały sport, zatrudnia trenerów, opiekę medyczną i co jest równie ważne specjalistów od promocji i marketingu. To właśnie oni są odpowiedzialni za zdobywanie pieniędzy ze sportu akademickiego. Źrodła są przeróżne: absolwenci, sponsorzy, rządy stanowe, bilety reklama, transmisje z meczów, ubrania z nazwą drużyny, itp.
Najważniejszymi sportami są futbol amerykański i koszykówka. Miejsca dla obcokrajowców chętnych żeby grać w futbol są bardzo ograniczone chyba, że ktoś jest dobrym kopaczem (placekicker). Jeżeli jesteś w stanie regularnie kopać piłkę futbolową 50/60 yardów wysoko ponad poprzeczkę bramki do piłki nożnej, napisz do mnie (mail powyżej), a pomogę Tobie znaleźć uczelnię dla ciebie z pełnym stypendium sportowym.
Jak wygląda rekrutacja
Bywa, że trenerzy jeżdżą i oglądają mecze szkół średnich w poszukiwaniu odpowiednich kandydatów, ale niewiele to daje ponieważ tysiące meczy odbywa się w tym samym czasie. Często kandydaci wysyłają wideo i listy do trenerów, ale to też nie zawsze działa ponieważ typowy trener może otrzymać setki listów i nie będzie w stanie ich wszystkich przeczytać i obejrzeć.
Najczęściej trenerzy kontaktują się z organizacjami “college scouts”, którzy zawodowo zajmują się wyszukiwaniem talentów. Zwykle to właśnie potencjalni kandydaci płacą skautom bezpośrednio. W wielu przypadkach jest to inwestycja z punktu widzienia kandydata ponieważ skaut stara się znaleźć stypendium dla kandydata. Najstarszą i największą organizacją jest National Scouting Report, która zatrudnia setki skautów we wszystkich stanach. Jeżeli jesteś zainteresowany/na studiami I uprawianiem sportu w USA, skontaktuj się ze mną (mail powyżej).
Studia w Anglii
- Oxford
- Mity i legendy
- Jak za to zapłacić?
- Jak wybrać college?
- Aplikacja
- Personal Statement
- Szok kulturowy
- Słownik
- Oksford - pytania
- Polska czy Anglia
- UK: culture shock
- Studia w Anglii
- Studia w Oksfordzie
- Cambridge: aplikacja
Doktorat w Anglii
Szkoła za granicą
Studia w USA
- Czy warto wyjechać?
- Harvard
- Uczelnie w USA
- Składanie papierów
- Testy SAT
- Studia w USA
- Stypendium sportowe
- Czas wolny
Doktorat w USA
Autor
- Andrzej Nowojewski
- Współpraca
- Zapytaj na forum
- Wyślij emaila do:
- Kings Foundation