Przejdź do treści strony

Nauka za granicą | Studia bez tajemnic

Testy SAT

Autorka: Hanna Sankowska (kwiecień 2010)

SAT jest standardowym testem dla uczniów szkół średnich w USA. Jest to odpowiednik polskiej matury. Wynik testu jest jednym z bardzo ważnych czynników przy wyborze kandydatów na studia. Należy zdać dwa rodzaje egzaminu SAT, na które trzeba się oddzielnie zarejestrować – SAT Reasoning Test i SAT Subject Test (dawniej SAT I i SAT II).


SAT Reasoning Test
Obecny SAT Reasoning Test, wprowadzony w 2005 roku, zajmuje trzy godziny i czterdzieści pięć minut i kosztuje $45 ($71 poza USA). Punktacja wynosi między 600 a 2400 punktów, łącząc wyniki z trzech 800 punktowych sekcji (matematyka, czytanie ze zrozumieniem i pisanie). Za dobry wynik dla obcokrajowców jest uważane 1800 punktów, choć większości kandytatów przyjętych na najlepsze uczelnie uzyskuje lepsze wyniki (zazwyczaj co najmniej 700 punktów z każdej części egzaminu). Uwaga – za udzielenie niepoprawnej odpowiedzi przyznawane są punkty negatywne, o czym warto wiedzieć jeśli chcemy zgadywać!

Na początek

Critical reading - czytanie ze zrozumieniem
„Czytanie ze zrozumieniem” (critical reading) składa się z trzech części (dwie 25-minutowe i jedna 20-minutowa). W jej skład wchodzą różne rodzaje pytań, między innymi kończenie zdań i pytania związane z treścią krótkich tekstów. Kończenie zdań sprawdza słownictwo i zrozumienie składni przez kandydata – często trzeba wybrać jedno lub dwa słowa, które najlepiej wypełniają zdanie z podanych opcji (prawie całość testu SAT jest testem wielokrotnego wyboru). Reszta pytań w tej części dotyczy krótkich tekstów z różnych dziedzin naukowych (nauki humanistyczne, fizyka, biologia). Trzeba odpowiedzieć na pytania związane z przeczytanym tekstem, które często bywają dość podchwytliwe.

Na początek

Mathematics - matematyka
„Matematyka” (mathematics) składa się trzech części (dwie 25-minutowe i jedna 20-minutowa). Można korzystać z kalkulatora. Najlepszym wyborem kalkulatora jest kalkulator graficzny, na przykład TI 83 Plus, który pozwala błyskawicznie rozwiązywać wszystkie pytania związane z geometrią. Jedna z 25-minutowych części składa się z 20 pytań wielokrotnego wyboru. Druga 25-minutowa część składa się z 8 pytań odpowiedzi wielokrotnego wyboru i 10 pytań, gdzie trzeba wypełnić odpowiedź (w tych 10 pytaniach za niepoprawną odpowiedź nie są przyznawane punkty negatywne). Trzecia, 20-minutowa część składa się z 16 pytań wielokrotnego wyboru.

Na początek

Writing - pisanie
„Pisanie” (writing) składa się z części obejmującej pytania wielokrotnego wyboru oraz wymaga napisania krótkiego wypracowania. Ocena za wypracowanie to 30 % oceny końcowej, a odpowiedzi na pytania wielokrotnego wyboru to pozostałe 70 %. W skład pytań wielokrotnego wyboru w tej części wchodzą pytania o poprawienie błędów, poprawianie składni oraz poprawienie struktury akapitu. Trzeba wykazać się bardzo dobrą znajomością gramatyki, wyczuciem stylu oraz umiejętnością logicznego zorganizowania myśli w akapicie. 25-minutowa część pisania wypracowania wymaga napisania zwięzłej pracy (400 słów) na podany temat. Temat wypracowania jest zazwyczaj dość rozległy i ogólny, często filozoficzny. Przykłady tematów to: jaka jest rola pracy w życiu ludzkim, jakie są negatywne konsekwencje rozwoju technologicznego itp. Napisanie w języku angielskim wypracowania w ciągu 25 minut na wcześniej nieznany temat jest dużo trudniejsze, niż może się to wydawać.

Na początek

SAT Subject Test
SAT Subject Test jest testem przedmiotowym, na którym trzeba zdać dwa lub trzy z poniższych egzaminów: Literature, US History, World History, Mathematics, Level 1 lub Level 2, Biology, Chemistry, Physics, Chinese, French, German, Modern Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Latin, Spanish. Każdy test jest oceniany w skali od 200 do 800. Wielu uczelniom wystarczają wyniki z dwóch egzaminów SAT Subject Test, ale niektóre, jak na przykład Harvard, wymagają aż trzech. Rejestracja na egzamin kosztuje $46, a zapisanie się na każdy test to dodatkowe $9.

Na początek

Który egzamin SAT wybrać?
Polscy licealiści często mają dylemat z wyborem przedmiotu na egzaminie SAT Subject Test. Zasada jest dość prosta - najlepiej zdawać egzaminy SAT z przedmiotów, w których jesteśmy najlepsi. Egzamin z matematyki jest dla Polaków stosunkowo łatwy, nawet poziom 2. Poleca się raczej zdawać egzaminy z języków obcych takich jak francuski czy niemiecki lub z nauk ścisłych, a unikać za to przedmiotów takich jak Literature czy U.S. History, w których większą rolę gra język i gdzie nauka w polskim systemie edukacji może być, w związku z różnicami kulturowymi, poważnym problemem.

Na początek

Jak się przygotować do SAT?
Aby osiągnąć dobre wyniki do testów SAT trzeba przygotowywać się przez wiele miesięcy. Amerykańskim licealistom doradza się rozpoczęcie przygotowania już w przedostatniej klasie szkoły średniej, najlepiej jeszcze w semestrze jesiennym. Amerykanom zaleca się kilkakrotne podejście do tego egzaminu, jednak ze względu na koszty warto zdać go raz a dobrze. Najlepiej zdać SAT Subject Test już na wiosnę drugiej klasy, a SAT Reasoning Test albo latem, albo w sesji jesiennej. W ten sposób mamy więcej czasu by porządnie przygotować się do egzaminów – i w najgorszym wypadku – poprawienie wyników.

Przygotowanie się do egzaminów SAT jest żmudne i pracochłonne. Trzeba kupić jak najwięcej książek (w księgarniach językowych lub w internecie) i rozwiązać jak najwięcej testów. Niestety wiedza uzyskana w polskim systemie nauczania nie jest zbyt przydatna, bo aby osiągnąć dobry wynik na egzaminach SAT trzeba dojść do wielkiej wprawy w samym rozwiązywaniu testów. Trzeba koniecznie ćwiczyć w odpowiednim ograniczeniu czasowym, bo jednym z ważnych źródeł sukcesu w rozwiązywaniu egzaminów SAT jest umiejętność odpowiadania na pytania w zawrotnym tempie (na każde pytanie przypada około minuta). W przypadku egzaminu SAT Reasoning Test trzeba też rzetelnie wbić do głowy na pamię kilkaset (lub nawet kilka tysięcy) słówek, które najczęściej powtarzają się na egzaminach. Oto lista kilku polecanych książek:

  • Gruber's Complete Preparation for the New SAT
  • Barron’s SAT
  • Cracking the SAT by The Princeton Review

Nie można również zapomnieć o tym, że w internecie dostępne są również bezpłatne “practice test”, jak na przykład na tej stronie: http://www.testpreppractice.net/SAT/Free-Online-SAT-Practice-Tests.aspx. Bardzo dobra jest strona zawierająca (za darmo) 5000 popularnych słówek: http://www.freevocabulary.com/.

Na początek

Gdzie zdawać SAT?
W Polsce egzaminy SAT można zdawać w trzech miejscach: w American School of Warsaw w miejscowości Konstancin-Jeziorna, w Gdańskich Szkołach Autonomicznych lub w The International School of Kraków. Miejsce zdawania egzaminu wybiera się przy internetowej rejestracji na egzamin na stronie www.collegeboard.com.

Na początek

Wróć na górę strony