Przejdź do treści strony

Nauka za granicą | Studia bez tajemnic

Czy warto wyjechać na studia do Stanów?

Autor: Piotr Bendykowski (maj 2012) - doradca edukacyjny My Ivy League
 

Czy warto wyjechać na studia do USA?

Dlaczego warto studiować w USA?
Stany Zjednoczone od ponad stu lat są bezsprzecznie najpotężniejszym i najbardziej wpływowym państwem na świecie. W militariach, w nauce, w gospodarce, w innowacyjności, w podboju kosmosu, nawet w sztuce, szczególnie tej popularnej, Stany Zjednoczone nie mają poważnego konkurenta. Integralnym elementem tego sukcesu jest system edukacyjny. Po części publiczny, po części prywatny, obejmujący szkoły stojące na bardzo niskim poziomie i szkoły na poziomie światowym - USA mają interesującą ofertę dla każdego, niezależnie od jego poziomu intelektualnego i pola zainteresowania.

Najbardziej ambitnym polskim licealistom najlepsze uczelnie w USA oferują poziom o niebo lepszy niż najlepsze uczelnie w Polsce. Wszystkim studentom uczelnie amerykańskie oferują inne podejście do nauki:

  • skupienie na potrzebach studenta, a nie na zapewnieniu miejsc pracy profesorom
  • uczenie studentów myślenia, a nie kucia na pamięć
  • przygotowanie studentów do życia po dyplomie, a nie przygotowanie ich do egzaminów

Po polskiej uczelni absolwent ma kwalifikacje by zostać pracownikiem polskiej uczelni. Po amerykańskiej uczelni, absolwent ma kwalifikacje by dołączyć do firmy czy instytucji w każdej dziedzinie gospodarki lub by założyć własną firmę.

Studia na dobrej uczelni w Stanach to również mieszkanie w innym kraju i innej kulturze, to możliwość rozwinięcia skrzydeł poza swoją dziedziną na skalę niemożliwą w rodzinnym kraju.

Na początek

Czy studia w USA są lepsze niż w Polsce?
Pod niektórymi względami są lepsze niż w Polsce:

  • Jest około 100 uczelni, które mają lepsze wyniki w światowych rankingach niż najlepsza uczelnia w Polsce.
  • Lepiej rozszerzają horyzonty intelektualne.
  • Lepiej przygotowują do życia.
  • Są przepustką do lepszej kariery i wyższych zarobków.

Pod niektórymi względami są gorsze niż w Polsce:

  • Więcej kosztują.
  • Są dalej od domu i rodziny.
  • Wymagają większego wysiłku intelektualnego.
  • Oferują gorsze możliwości ściągania i innego oszukiwania.

Odpowiedź zależy od indywidualnej sytuacji.

Na początek

Czy studia w USA są lepsze niż w Europie (np. Oxford, Cambridge, Sorbona)?
Polacy na czołowych uczelniach w Europie to mikroskopijna garstka, więc to pytanie dla 99% polskich kandydatów jest czysto akademickie. Wiele uczelni w Europie jest na światowym poziomie, ale z powodów m.in. językowych umożliwiają start w konkretnych krajach. Ponieważ angielski jest najbardziej uniwersalnym językiem, uczelnie w krajach anglosaskich dają zdecydowanie większe szanse na karierę. Najlepsze uczelnie w Anglii są na tym samym poziomie co najlepsze uczelnie w Stanach. Anglia jest krajem o dłuższej i bogatszej historii niż USA. USA z kolei jest bardziej nastawiona na dziś i jutro. Jest też bardziej różnorodnym krajem pod prawie każdym względem. Te różnice również widać na uczelniach.

Na początek

Czy łatwiej znajdę pracę po studiach w USA?
Niezależnie czy szukasz tej pracy w USA, Europie czy Polsce, dyplom amerykańskiej uczelni da Ci lepszy start niż dyplom polskiej uczelni. Są jednak wyjątki: np. jeśli chcesz pracować w polskiej edukacji lub medycynie, jeśli chcesz pracować naukowo w filologii polskiej, to polski dyplom jest zdecydowanie bardziej sensowny.

Na początek

Czy jeśli wyjadę na studia do Stanów to trudniej będzie mi znaleźć pracę z powrotem w Polsce?
Zależy jakiej pracy szukasz. Jeśli chcesz pracować w szpitalu, szkole, urzędzie powiatowym, Urzędzie Skarbowym itp, studia w Stanach nie mają sensu. Jeśli natomiast chcesz założyć własną firmę lub pracować w firmie z zachodnim kapitałem lub firmie z polskim kapitałem, ale zaangażowanej w eksport lub import, to studia w USA są bardziej sensowne.

Na początek

Słyszałem, że studia z nauk ścisłych są mniej rygorystyczne niż w Polsce? Czy zatem wyjeżdżając do USA nie marnuję swoich szans?
Jeżeli idziesz na studia dla rygoru, to masz rację. Jeśli idziesz na studia by osiągnąć sukces naukowy, np. artykuły w prestiżowych czasopismach czy nagrodę Nobla, to nie masz racji.

Na początek

Polscy informatycy wygrywają wiele międzynarodowych konkursów. Dlaczego zatem warto studiować informatykę w USA skoro w Polsce mamy znakomite uczelnie?
Będąc małym krajem o dużych ambicjach, wyolbrzymiamy nasze sukcesy. Jesteśmy tak dumni że Polak zdobył złoty medal na międzynarodowej olimpiadzie informatycznej, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że taki sam złoty medal zdobyło 25 innych zawodników, a srebrny medal zdobyło 50 zawodników. Wiemy jakie wyniki mieli nasi, ale nie mamy zielonego pojęcia jakie wyniki mieli inni. Lepsze wyniki niż Polska mają nie tylko USA, ale i takiej kraje jak Białoruś czy Chorwacja. Czy chcesz z tego powodu studiować na Białorusi?

Nie wiem jaką karierę zrobili zwycięzcy olimpiad informatycznych, ale wiem, że największymi graczami na polskim rynku informatycznym są amerykańskie firmy. Wiem też że żaden z założycieli Apple, Microsoft, Google czy Facebook nie brał udziału w olimpiadzie informatycznej. Każdy z nich natomiast studiował na amerykańskiej uczelni.

Na początek

Po 4-letnich studiach w USA otrzymuję tytuł bachelor, który w Polsce jest tłumaczony na licencjat, po którym trudno znaleźć dobrą pracę w Polsce. Dlacze9o zatem warto wyjechać?
To prawda, że niektórzy Polacy tak tłumaczą ten tytuł, acz nie jest to dobre tłumaczenie. Prawda również, że polski dyplom licencjata nie jest przepustką do dobrej kariery w Polsce. Nieprawdą natomiast jest, że amerykański dyplom bachelor daje w Polsce taki sam start w karierze jak dyplom licencjata.

Jeżeli porównujesz start po amerykańskim bachelor ze startem po polskim magistrze, to jest to porównanie nieprawidłowe. Powinieneś porównywać polskiego magistra z amerykańskim master, a tego już nikt na licencjat nie tłumaczy.

Na początek

Mówi się, że studia w USA dają duże możliwości rozwoju, ale o co tak naprawdę chodzi?
W porównaniu z polskim uczelniami, amerykańskie oferują:

  • Znacznie lepsze wyposażenie
  • Lepiej wykształconych profesorów
  • Bardziej dostępnych profesorów
  • Profesorów, którzy są bardziej pozytywnie nastawieni do studentów
  • Większe możliwości indywidualnego toku studiów
  • Lepszą karierę po dyplomie

To jest tylko garść potencjalnych korzyści ze studiów w USA.

Na początek

Czy trudno się utrzymać na studiach w USA (zarówno finansowo jak i intelektualnie)?
Studia w USA kosztują znacznie więcej niż w Polsce. Najlepsi studenci mogą liczyć na pełne stypendia, ale tak dobrych studentów wśród polskich kandydatów jest bardzo mało, więc zdecydowana większość musi zapłacić. Wszystko co dobre, kosztuje. Jeśli Twoich rodziców stać na dom czy dobry samochód, stać ich również na Twoje studia. Studia w Stanach zmuszają jednak niektórych do wyboru: czy inwestujemy w studia syna w Stanach, czy wydajemy nasze zarobki na egzotyczne wakacje?

W Stanach trudniej niż w Polsce utrzymać się na uczelni oszukując. Aby się utrzymać, musisz sie po prostu uczyć. Jeśli zaniedbasz naukę, odpadniesz. Ale jeśli chcesz zaniedbywać naukę, to nie ma sensu poświęcać czasu i pieniędzy na studia w Stanach – lepiej przewegetować 5 lat na polskiej uczelni.

Na początek

Jak trudno się dostać na studia w Stanach?
Uczelnie z pierwszej i drugiej ligi w Stanach (pierwsza setka) są znacznie lepsze niż najlepsza uczelnia w Polsce. Dostać się na nie jest odpowiednio trudno. Najgorsze uczelnie w Stanach są gorsze niż uczelnie w Polsce. Dostać się na nie bardzo łatwo. Typowy błąd polskich kandydatów, to sięganie wyżej niż potrafią: zdaję na MIT, a jeśli się nie dostanę, to pójdę na Politechnikę Szczecińską. To tak jakbyś powiedział: jeśli mnie nie stać na Ferrari, to kupię sobie używany skuter. Taka decyzja po prostu nie ma sensu. Między Ferrari a skuterem, jest sporo pojazdów, które mogą w pełni zaspokoić Twoje potrzeby. Podobnie z uczelniami. W typowym roku kilkudziesięciu Polaków próbuje się dostać na MIT. Żaden z nich się nie dostaje. Wielu z nich mogłoby się dostać do amerykańskiej uczelni znacznie lepszej niż ta polska, na której lądują, ale ponieważ ich znajomość amerykańskiej edukacji ogranicza się do MIT, więc marnują swoje szanse.

Na początek

Wróć na górę strony