Przejdź do treści strony

Nauka za granicą | Studia bez tajemnic

Jak dostać się na zagraniczne praktyki laboratoryjne?

Autor: Jacek Wardzała (luty 2011)
 

Zagraniczne staże laboratoryjne są wspaniałą perspektywą na poznanie nowego kraju oraz ciekawych ludzi. Stanowią również doskonałą okazję do podszkolenia języków obcych a także są świetnym wpisem w CV.

Dla niektórych studentów głównym kryterium wyboru jest atrakcyjność turystyczna miasta w którym znajduje się laboratorium (np. bliskość gór lub ciepłego morza). Natomiast dla innych ważniejszy prestiż uniwersytetu lub instytutu badawczego ( np. Harvard, EMBL). Jednak chyba najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka, tak aby mieć okazje ciekawie spędzić kilkumiesięczny pobyt za granicą oraz zdobyć jak najlepsze doświadczenie laboratoryjne.

Istnieją co najmniej dwie drogi aplikowania na zagraniczne praktyki laboratoryjne:

 • Bezpośrednie skontaktowanie się z szefem grupy badawczej którego badania nas najbardziej interesują.
 • Aplikowanie na programy praktyk wakacyjnych.
 

Mail do szefa grupy badawczej

Kontakt mailowy do tych osób oraz opis badań jakie prowadzą można znaleźć na stronach uniwersytetów lub centrów badawczych. Wiadomość nie musi być zbyt długa i powinna zawierać jedynie najbardziej istotne informacje:

Dear Dr. Smith,
I am a student of the 2rd year of biology at Warsaw University in Poland. I am writing to inquire about the possibility of doing a summer internship in your lab. I will be available from June 2011 to September 2011 to get this position.
My research interest is mostly focused in Cancer Biology. Furthermore I am a highly motivated student and I have already a relevant laboratory experience. Moreover, working in the laboratory is my great passion and I can work really hard to achieve my goals. Personally I am a reliable guy who never gives up and I always smile. I attach my CV below.
I would be grateful if there would be any chance for some scholarship, which could suffice for my stay in Germany.
Yours sincerely,
Jan Nowak

Na początku powinniśmy się krótko przedstawić i sprecyzować okres w którym chcielibyśmy pracować w danym laboratorium. Następnie dobrze jest krótko opisać nasze zainteresowania naukowe i uzasadnić dlaczego wybraliśmy właśnie to laboratorium. Pożądane jest również wspomnieć o dotychczasowym doświadczeniu laboratoryjnym i wyrazić entuzjazm do pracy badawczej. Nieodzownym elementem aplikacji jest również CV, którego wzory w języku angielskim można znaleźć w Internecie wpisując w wyszukiwarce słowa kluczowe np. „lab internship CV samples”. Możemy również dołączyć zapytanie czy dane laboratorium będzie nam w stanie zapewnić dofinansowanie na czas naszego pobytu.

Z reguły w 90% przypadków odpowiedź jest niestety negatywna. W około 8% otrzymamy zgodę na odbycie stażu jednak nie zostanie nam zaoferowane dofinansowanie. Przeważnie tylko w 2% aplikacji dostaniemy ofertę praktyki wraz z dofinansowaniem.

Statystycznie wygląda to tak, że jeżeli chcemy dostać się na praktykę musimy wysłać co najmniej 10 maili. Natomiast jeżeli liczymy na miejsce wraz z zagwarantowanym dofinansowaniem musimy ich wysłać około 50.Rekomendacje

Niektórzy szefowie grup badawczych wymagają przesłania dodatkowo kontaktów mailowych do dwóch pracowników naukowych, którzy mogliby napisać dla nas list rekomendacyjny. Najbardziej odpowiednią osobą która mogłaby pełnić funkcję naszego referenta jest opiekun naukowy, który dokładnie zna nasze oceny i osiągnięcia. Młodsi studenci, którzy nie posiadają jeszcze takiego opiekuna mogą poprosić o rekomendacje np. Prodziekana ds. Studenckich, bądź jakiegokolwiek wykładowcę do którego uczęszczali na zajęcia. Jednak należy przestrzegać podstawowej zasady: zanim przekażesz kontakt mailowy szefowi grupy badawczej zapytaj swojego potencjalnego referenta czy wyraża zgodę na pełnienie takiej funkcji.Dofinansowanie

Koszty utrzymania za granicą są zwykle wielokrotnie wyższe niż w Polsce, wiec nie wielu studentów stać na to aby ponieść je z własnej kieszeni. Dlatego bardzo ważną kwestią jest zdobycie dofinansowania. Niestety tylko w nielicznych przypadkach laboratoria są w stanie zagwarantować nam stypendium. Środki pogodzą głównie z grantów badawczych lub ze specjalnych funduszy którymi dysponują instytuty badawcze. Możemy jednak starać się o dodatkowe dofinansowanie z programów stypendialnych. Jeżeli interesuje nas pobyt na jeden semestr lub na cały rok możemy ubiegać się o stypendia Rządu Francuskiego (link poniżej) lub z programu Socrates-Erasmus. Natomiast jeśli chodzi o pobyt wakacyjny, możliwości jest znacznie więcej (linki poniżej). Maksymalne tygodniowe dofinansowanie w Europie sięga nawet €350, natomiast w USA wacha się w granicach od $400 do $650, co w zupełności wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania oraz pozwala na zgromadzenie oszczędności. Czasami istnieje również możliwość skumulowania dofinansowania z wielu źródeł (np. stypendium z programów Socrates-Erasmus oraz MOBIL). Niestety w niektórych przypadkach nie jest to możliwe tj. otrzymanie pieniędzy z jednego źródła wyklucza inne stypendia.Rozmowa kwalifikacyjna

Jeżeli jakiś zagraniczny naukowiec zainteresował się naszą aplikacją często chce skontaktować się z nami telefonicznie lub przez Skype aby zadać nam bardziej szczegółowe pytania. Głównie pyta o nasze dotychczasowe doświadczenie laboratoryjne oraz dlaczego zainteresowaliśmy się jego badaniami. Uzgadniane są też sprawy formalne dotyczące przyjazdu, zakwaterowania i możliwości dofinansowania naszego pobytu. W żadnym wypadku nie należy się denerwować przed taką rozmową i przejmować się poziomem swojego języka angielskiego, bowiem nie ma to dużego znaczenia.Oxford, Harvard, a może Cambridge?

Nie należy absolutnie obawiać się aplikowania do prestiżowych laboratoriów, które swoje wyniki publikują w najlepszych czasopismach naukowych. Jeżeli nawet nie mamy dużego doświadczenia laboratoryjnego członkowie tych laboratoriów z pewnością pomogą nam z obsługą podstawowego sprzętu i będą służyć wszelką radą i pomocą. Najważniejszy jest entuzjazm do pracy badawczej i chęć do rozwijania własnych zainteresowań. W USA często na takie praktyki przyjmowani są nawet uczniowie szkół średnich, którzy nigdy jeszcze nie mieli okazji nawet dotknąć pipety automatycznej :). Również znaczna część pracowników naukowo-technicznych nie posiada wykształcenia ścisłego, osobiście znam osoby pracujące na tym stanowisku, które ukończyły studia z psychologii a nawet z malarstwa! Jednak aby zwiększyć swoje szanse na przyjęcie należy zacząć aplikować ze znacznym, nawet rocznym wyprzedzeniem.Praca dyplomowa za granicą

Czasem istnieje możliwość wykorzystania wyników które uzyskaliśmy za granicą do pracy licencjackiej albo magisterskiej, jednak wcześniej musimy zapytać o to naszego opiekuna zagranicznego. Niekiedy możemy liczyć nawet na jego pomoc w pisaniu tej pracy w języku angielskim. Jednak bardzo ważną kwestią jest załatwienie tej sprawy formalnie na naszej macierzystej uczelni w Polsce. Często wymagana jest zgoda dziekanatu oraz naszego polskiego promotora na zaakceptowanie pracy napisanej za granicą.Aplikowanie na programy praktyk wakacyjnych

Kolejnym sposobem na dostanie się do laboratorium za granicą jest aplikowanie na wakacyjne finansowane programy praktyk. Są one dostępne tylko dla studentów którzy nie uzyskali jeszcze żadnego stopnia naukowego. Oznacza to, że na takie programy mogą aplikować tylko studenci 1 i 2 roku 3-letnich studiów licencjackich a także 1, 2, 3 i 4 roku 5-letnich jednolitych studiów magisterskich. Terminy aplikacji mijają głównie pomiędzy grudniem a kwietniem (lista programów wraz z terminami na 2011 poniżej).UREKA programme – Irlandia

Program praktyk studenckich w Irlandii, finansowany przez Science Foundation Ireland. Staż trwa 10-12 tygodni, zależnie od miejsca. Stypendium wynosi €300 tygodniowo (+zwrot kosztów podróży w obie strony do €300). Zwykle dostajemy miejsce w akademiku, koszta potrącane są ze stypendium (~€90-€130/tyg). Aplikując wypełniamy formularz w formie internetowej - uzupełniamy na stronie, lub ściągamy gotowy dokument do wypełnienia i odesłania, który przypomina CV (czasem trzeba wysłać zwykłe CV). Z reguły należy dodać Transcript of records, czyli wykaz swoich ocen w języku angielskim. Wymagany jest Personal statement, który czasami zawiera się w formularzu lub trzeba „załadować” plik w formularzu na stronie. Ma charakter listu motywacyjnego, formę eseju. Potrzebne są 2 referencje, które mogą być po prostu od wykładowcy. Aplikując w dane miejsce wybieramy sobie 3 projekty, które nam najbardziej odpowiadają. Zwykle „dostajemy” projekt, który oznaczyliśmy jako pierwszy. Czas oczekiwania na wyniki to ok. 1 miesiąc. Wiele studentów pochodzi z zagranicy, więc nikt się nie zdziwi problemami ze zrozumieniem irlandzkiego akcentu. Poza projektem realizowanym w labie, odbywają się inne zajęcia – głównie seminaria, które mają formę wykładów dawanych przez zaproszonych gości. Organizowane są także wycieczki lub wyjścia integracyjno-krajoznawcze. Na koniec należy przygotować krótki raport, poster i prezentację wyników. Należy aplikować do wielu miejsc najlepiej do wszystkich. Termin aplikacji to przełom lutego i marca w zależności od miejsca. Szczegółowe terminy na końcu artykułu: http://www.sfi.ie/education-outreach/third-level/list-of-active-ureka-sites-summer-2011/ oraz http://www.mol.uj.edu.pl/mygen/download/praktyki_zagraniczne.pdfPodsumowanie:

 • Wyślij jak największą ilość aplikacji lub maili, nawet ponad 500 (to nie jest przesada). Im więcej i im wcześniej wyślesz tym lepiej.
 • Jeżeli chcesz dostać się do dobrego i prestiżowego laboratorium zacznij aplikować nawet z rocznym wyprzedzeniem.
 • Nigdy nie jest za późno aby aplikować, wiele laboratoriów potrzebuje studentów od zaraz.
 • Jeżeli aplikujesz na programy stypendialne złóż aplikację jak najwcześniej i nigdy nie zwlekaj do dnia ostatecznego terminu.
 • Nie bój się aplikować na tak prestiżowe uniwersytety jak Oksford czy Harvard.
 • Jeżeli otrzymasz więcej pozytywnych odpowiedzi, będziesz mógł wybrać najlepszą opcję z najwyższym dofinansowaniem lub też wyjechać w kilka miejsc. Możesz również przekazać nadmiarowe oferty sowim kolegom którzy też są zainteresowani takimi stażami.
 • Nie należy absolutnie obawiać się problemów językowych.
 • Nie jest wymagane posiadanie uprzedniego doświadczenia laboratoryjnego. Praktykę w laboratorium możesz odbyć nawet pomiędzy 1 a 2 rokiem studiów licencjackich.
 • Wykaz ocen w większości przypadków nie jest w ogóle wymagany.
 • Aplikuj, aplikuj i jeszcze raz aplikuj!!!
 

Przydatne lnki:

 

Lista wakacyjnych programów praktyk oraz innych programów stypendialnych wraz z terminami aplikacji na 2011 rok:

Wróć na górę strony