Przejdź do treści strony

Nauka za granicą | Studia bez tajemnic

Składanie podania na studia w USA - często zadawane pytania

Autor: Piotr Bendykowski (maj 2012) - doradca edukacyjny My Ivy League
 

Wybór uniwersytetu

Jak wybrac uniwersytet w USA?
W USA są ponad 4 000 uczelni. Różnią się między sobą na wiele sposobów. Wybór nie jest łatwy. Są tysiące miejsc w sieci zawierające informacje pomocne przy wyborze, ale nie ma ani jednej, która zbiera te informacje w jednym miejscu. Możesz albo skorzystać z pomocy kogoś kto ma bardzo dobre rozeznania, albo spróbować samemu pozyskać tę wiedzę, co siłą rzeczy znaczy, że podejmiesz decyzję w oparciu o mały fragment pełnej wiedzy. Najważniejsze rada dla polskich kandydatów: po pierwsze nie wybieraj uczelni, której poziom jest znacznie wyższy niż Twój. Po drugie, złóż papiery do 5-10 uczelni, a nie jednej.

Na początek

Czy warto wyjeżdżać na inne uniwersytety do USA niż tylko te najbardziej znane (Harvard, Yale, Stanford…)?
Według rankingów światowych uczelni, w Stanach jest ponad 100 uniwersytetów, które są lepsze niż najlepsza polska uczelnia. Jeśli chcesz iść na Harvard dlatego że jest lepszy niż UJ, to z tego samego powodu powinieneś chcieć iść na którąkolwiek z pozstałych 100 uczelni, mimo że nie są równie znane.

Jakość uczelni nie powinna być jedynym czynnikiem. Nawet jeśli uczelnia w Stanach jest na tym samym poziomie co uczelnia polska, jest sporo argumentów na rzecz uczelni amerykańskiej: lepsze możliwości do nauki angielskiego, okazja do spotkania ludzi innych niż ci, z którymi się wychowałeś, lepszy dostęp do międzynarodowej kariery, itp.

Na początek

Jaki jest poziom nauczania na amerykańskich uczelniach, zarówno tych znanych jak i nie? Jak się porównuje taki poziom do polskich uczelni?
W Stanach jest ponad 100 uczelni lepszych niż najlepsza uczelnia w Polsce, a z drugiej strony ponad 1000 takich które są gorsze niż górna dziesiątka w Polsce.

Na początek

Na jakich kierunkach mogę studiować w Stanach? Jakie kierunki warto studiować w Ivy League?
W Stanach możesz studiować na każdym kierunku. W Ivy League warto studiować ten kierunek, który Cię interesuje i w którym chcesz pracować. Niezależnie od tego jaki to jest kierunek, na pewno znajdziesz w Stanach, niekoniecznie wśród Ivy League, uczelnię na Twoim poziomie. Oczywiście są kierunki i decelowe zawody, w których studiach w Stanach nie mają sensu. Jeśli chcesz być proboszczem w Nowym Sączu lub nauczycielem polskiego w Koszalinie, sensowniej byłoby pójść na polską uczelnię.

Na początek

Na ile uczelni powino się złożyć podanie?
To zależy czy chcesz zrobić błąd czyniony przez większość polskich kandydatów czy nie. Większość Polaków składa papiery na najbardziej znane uczelnie w Stanach, nawet jeśli nie mają szans na nie się dostać. Ich myślenie jest proste: aplikuję do Harvardu, a jeśli się tam nie dostanę, to pójdę na Politechnikę Śląską. Jeśli należysz do tej grupy, to optymalną liczbą jest zero. Jeśli natomiast chcesz do tematu podejść racjonalnie, to składasz papiery do 5 uczelni na Twoim poziomie, do 3 uczelni o stopień lub dwa poniżej Twego poziomu, tak na wszelki wypadek, by nie zostać na lodzie i do 2 uczelni o stopień lub dwa powyżej Twego poziomu, bo a nuż szczęście się do Ciebie uśmiechnie. 10 uczelni to orientacyjna liczba, która daje Ci wystarczająco duże szanse dostania się. Są jednak wyjątki. Jeśli składasz papiery tylko do uczelni, gdzie Twoje szanse dostania się przekraczają 75%, to możesz zmniejszyć liczbę aplikacji. Z drugiej strony, jeśli aplikujesz tylko do uczelni z pierwszej ligi, to 10 może być za mało by zagwarantować sobie miejsce.

Na początek

Na jakie uczelnie warto złożyć podanie, czy tylko Ivy League?
Zdecydowanie nie. Myślenie, które kryje się za tym pytaniem, jest głównym powodem, dla którego tak mały procent Polaków aplikujących do amerykańskich uczelni dostaje się. Po pierwsze Ivy League to nie znaczy najlepsze uczelnie w USA. W Ivy League jest 8 uczelni, a najgorsza z nich nie mieści się wśród górnych 50 najlepszych uczelni w USA. Innymi słowy, jeśli Ivy League jest dla Ciebie miernikiem jakości, to musisz do listy dodać prawie 100 innych uczelni. Poza tym uczelnia, która jest najbardziej właściwa dla Ciebie, niekoniecznie jest w górnej setce. Podania warto złożyć do uczelni, które są najbardziej właściwe dla Ciebie, a nie do najbardziej znanych. Czy na studniówkę zaprosisz tylko 5 najbardziej znanych aktorek/aktorów z polskich seriali? Oczywiście że nie, ponieważ nie chcesz iść na studniówkę sam(a), a takie jest ryzyko jeśli ograniczysz swoją listę tylko do aktorów serialowych. A poza tym być może jesteś zakochany/a w osobie, która nie jest na tej liście.

Na początek

Czesne i stypendia

Czesne na wielu uniwersytetach kosztuje ponad 40,000 dolarów. W jaki sposób mogę sfinansować takie studia i jak się do tego zabrać?
Po pierwsze nie patrz na czesne tylko na cały koszt, bo przecież planujesz jeść i spać przez te 4 lata. Po drugie nie patrz na koszt jednego roku, bo przecież jedziesz tam po dyplom, a ten wymaga kilku lat. Dyplom Bachelor na najdroższych uczelniach kosztuje ponad 200 000 dolarów.

Głównym źródłem tych pieniędzy są rodzice. Na drugim miejscu są stypendia przyznawane przez uczelnie. Aby dostać takie stypendium, na niektórych uczelniach wystarczy się dostać, na niektórych musisz zrobić na prawdę duże wrażenie, na jeszcze innych musisz być doskonałym sportowcem.

Mały procent kandydatów otrzymuje pieniądze z innych źródeł, ale to są pojedyncze przypadki.

Na początek

Jakie mam szanse na zdobycie stypendium na studia w Stanach i od czego to zależy?
Niektóre uczelnie są bardzo szczodre. Wystarczy że się dostaniesz i już masz stypendium. Wiele uczelni w ogóle nie ma pieniędzy dla obcokrajowców. Inne mają pieniądze ale musisz przebiec kurs z przeszkodami by je dostać. Kiedy decydujesz do których uczelni aplikować, musisz uwzględnić aspekt finansowy. Aby odpowiednio dobrać uczelnie, albo pozyskaj informacje finansowe o każdej z rozważanych szkół na własną rękę, np przez Internet, albo zwróć się do kogoś kto tę wiedzę ma, np. do doradcy.

Na początek

Kiedy i dokąd mam aplikować o stypendium na studia?
Zdecydowanie głównym źródłem stypendiów dla Polaków studiujących w Stanach jest uczelnia. Aplikujesz więc do uczelni, w tym samym czasie co składasz główną aplikację. W niektórych uczelniach znaczy to rok przed rozpoczęciem studiów, a w niektórych nawet tylko trzy miesiące przed rozpoczęciem studiów.

Na początek

Jeśli nie dostanę stypendium to czy jest szansa na sfinansowanie studiów pożyczką? Jak szybko mogę spłacić te pieniądze?
Tak, ale co do szczegółów, to musisz się zapytać pożyczkodawcy, np. rodziców, znajomych czy Twego banku. Jeśli chcesz uzyskać pożyczkę od osoby obcej lub od instytucji, to główną rolę będzie grał poręczyciel, czyli zwykle Twój rodzic.

Jeśli pożyczysz 10% kosztów taniej uczelni, a pracę dostaniesz w banku inwestycyjnym na Wall Street albo w McKinsey, to pożyczkę spłacisz w ciągu paru lat. Jeśli pożyczysz 100% kosztów drogiej uczelni, a potem przyjmiesz pracę nauczyciela w szkole podstawowej w Lublinie, to nigdy nie spłacisz nawet odsetek.

Na początek

Składanie aplikacji

Jakie są podstawowe różnice między procesem rekrutacji na polskie i amerykańskie uczelnie?
Na polską uczelnię wysyłasz krótkie i suche podanie parę miesięcy przed rozpoczęciem studiów. Na amerykańską uczelnię wysyłasz podanie, które wymaga dużo czasu, wysiłku i kreatywności, zarówno Twojej jak i Twoich nauczycieli i robisz to rok przed rozpoczęciem studiów. Na polską uczelnię zdajesz maturę, na amerykańską zdajesz TOEFL, SAT i być dodatkowe egzaminy.

Na początek

Ile czasu potrzeba na przygotowania do i zdanie egzaminów, złożenie podania itp?
Na przygotowanie każdego podania przeznacz 50-100 godzin. Na przygotowanie ogólne do egzaminów (nauka matematyki i angielskiego) przeznacz kilka lat. Na przygotowania do konkretnego egzaminu przeznacz 100-500 godzin rozłożonych na kilka miesięcy.

Na początek

Jak przebiega typowy proces rekrutacji na amerykańską uczelnię?
Bierzesz wszystkie egzaminy i piszesz podania rok przed rozpoczęciem studiów. Pół roku przed rozpoczęciem studiów uczelnia informuje Cię czy Cię przyjęła i ile pomocy finansowej i w jakiej formie Ci oferuje. Wtedy masz miesiąc lub dwa na podjęcie decyzji czy zaproszenie przyjmujesz.

Na początek

Kiedy zwykle mijają terminy składania podań na amerykańskie uczelnie?
Dla wielu uczelni, szczególnie tych lepszych przed końcem poprzedniego roku. Pozostaje jednak spora grupa uczelni, która oczekuje podań w zimie, na wiosnę, a nawet niektóre w lecie.

Na początek

Który element aplikacji jest najważniejszy? Czy uczelnie zwracają uwagę na wynik SAT?
Żaden element nie dominuje kompletnie, ale SAT jest najważniejszy. Słaby SAT prawie na pewno zamknie Ci drogę do dobrej uczelni, ale mocny SAT nie zagwarantuje Ci miejsca na dobrej uczelni. Każdy element aplikacji powinien być dopracowany.

Na początek

Czy amerykańskie uczelnie przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne? Jak się do nich przygotować?
Na niektórych uczelniach rozmowy są obowiązkowe, na niektórych dobrowolne, a na większości nie ma ich w ogóle. Przygotowanie jest proste: znajdź kogoś kto wie jak wygląda taka rozmowa, poproś by ją z Tobą przeprowadził, raz, drugi, trzeci i za każdym razem powiedział Ci co robisz dobrze, a co źle.

Na początek

Jakie błędy popełniają kandydaci na rozmowach kwalifikacyjnych i jak ich uniknąć?
Najczęstszym błędem jest to, że nie mają nic lub prawie nic do powiedzenia. Często mają ubogą wiedzę o docelowej szkole. Czasami nie potrafią wyraźnie powiedzieć dlaczego uczelnia powinna przyjąć ich, a nie innych kandydatów.

Na początek

Jak ważne są referencje? Kogo mam poprosić o referencje? Co jeśli moi nauczyciele nie piszą po angielsku? Co w takiej referencji powinno się znaleźć?
Ważne. Proś tych nauczycieli, którzy znają Cię najlepiej i mają o Tobie dobrą opinię. Jeśli nauczyciel nie pisze po angielsku, to dobra wiadomość, bo wtedy nie obrazi się jeśli ktoś mu to na angielski przetłumaczy. Gorzej jeśli mówi wystarczająco by chcieć zrobić całe zadanie samemu, ale nie wystarczająco dobrze, by błysnąć przed komisją rekrutacyjną. Referencja powinna odpowiedzieć na pytanie: dlaczego uczelnia powinna przyjąć Ciebie, a nie kogoś z innego końca świata, kto ma takie same wyniki z egzaminów i stopnie.

Na początek

Jak uczelnie amerykańskie przeliczają polskie oceny na świadectwie i maturze?
Nie przeliczają ocen na maturze, bo ich nie znają w momencie podejmowania decyzji. Wcześniejsze oceny przeliczają według swojego widzimisię, chyba że Twoje liceum zrobi to za nich, co jest wielce wskazane.

Na początek

Jakie są największe błędy popełniane przez aplikantów na studia w Stanach?

  • Myślą że w USA są tylko 3 uczelnie, na które warto aplikować: Harvard, Stanford i MIT (lub 8: Ivy League).
  • Aplikują wyłącznie do uczelni, gdzie nie mają najmniejszych szans (idą śladem Mickiewicza, który mierzył siły na zamiary).
  • Aplikuję do zbyt małej liczby uczelni.
  • Wiedzą zbyt mało o uczelniach w USA by dokonać dobrego wyboru.
  • Zabierają się za selekcję i aplikacje w ostatniej chwili lub jeszcze później.

Jak widać, aby uniknąć tych błędów wystarczy zawczasu się zabrać za aplikowanie.

Na początek

Czy jeśli składam podanie z Polski, wystarczy mi przetłumaczone świadectwo maturalne? Czy muszę wysłać też świadectwa z poszczególnych klas liceum?
Maturalne nie tylko nie wystarczy, ale w ogóle nie jest potrzebne, bo aplikujesz przed maturą. Ty świadectw nie wysyłasz. Robi to Twoje liceum.

Na początek

Jestem na drugim roku studiów w Polsce. Czy mogę się przenieść na uczelnię amerykańską, czy muszę zaczynać od nowa?
Niektóre uczelnie nie przyjmą Cię w ogóle, bo zbyt dużo czasu spędziłeś poza docelową uczelnią. Niektóre przyjmą Cię, ale niekoniecznie zaliczą Ci całe dwa lata. A niektóre przyjmą Cię na trzeci rok. Niektóre pozwolą Ci zacząć od nowa, a inne nie. Nie ma reguły.

Na początek

Czy po roku lub 2 latach studiowania w Polsce możliwe byłoby przyjęcie na tych samych zasadach na uczelnię w Stanach tak jak świeżo po liceum?
Na niektórych uczelniach tak, a na niektórych nie. Co gorsza, nie ma jednego miejsca w sieci, gdzie uzyskasz odpowiedź na to pytanie dla wszystkich lub wielu uczelni. Albo więc musisz zadać to pytanie każdej rozważanej uczelni, albo zwróć się do doradcy.

Na początek

Czy studia trzeba zaczynać od razu po liceum? Jak uczelnie patrzą na przerwę po szkole (np. żeby podszkolić język)?
Jeżeli dostaniesz się na uczelnię i poprosisz o rok przerwy, to masz duże szanse na pozytywny wynik. Jeśli aplikujesz z rocznym poślizgiem, szanse masz zdecydowanie mniejsze, chyba że robisz przez ten rok coś co robi duże pozytywne wrażenie na uczelni. Podszkolenie języka może zrobi dobre wrażenie, jeśli będziesz go szkolił na docelowej uczelni lub na innej znanej uczelni poza Polską. Jeśli zrobisz to w Polsce, będziesz miał mniejsze szanse niż gdybyś aplikował w 3-ej klasie LO.

Na początek

Czy po licencjacie mam szanse się dostać na wyższy stopień studiów?
Szanse masz, ale podczas gdy niektórzy Polacy uważają że licencjat = bachelor, to niewielu Amerykanów tak uważa, więc będziesz miał pod górkę. Niektóre uczelnie mogą Cię potraktować jako transfera i przyjąć Cię na drugi, a może nawet na trzeci rok undergraduate.

Na początek

Wymagania językowe

Na jakim poziomie musze mówić po angielsku, żeby ubiegać się o przyjęcie na amerykańską uczelnię?
Uczelnie nie patrzą jak dobrze mówisz po angielsku, tylko jaki wynik miałeś z TOEFLa. Jeśli masz poniżej 60, nie aplikuj nigdzie. Jeśli masz powyżej 110, możesz aplikować do najlepszych uczelni. Jeśli jesteś pomiędzy, musisz dobrać sobie odpowiednie uczelnie i nie mierzyć za wysoko.

Na początek

W jaki sposób najlepiej nauczyc sie angielskiego tak, aby przygotowac sie do studiowania w tym jezyku?
Practice makes perfect, jak mówiła moja nauczycielka w podstawówce. Jest tylko jeden sposób by nauczyć się języka: używać go na codzień. Oglądaj angielskie i amerykańskie filmy, czytaj angielskie i amerykańskie książki, czasopisma i strony internetowe, a najlepiej pojedź na rok lub dłużej do liceum w Stanach i wystrzegaj się jak ognia polskich krewnych lub znajomych.

Na początek

Czy piątka z angielskiego na maturze albo zdany egzamin Cambridge Proficiency Exam może mnie zwolnić z TOEFLa?
Nie. Jeśli Twoim językiem wykładowym przez co najmniej dwa lata przed rozpoczęciem planowych studiów jest angielski (na przykład International Baccalaureate lub liceum w USA), to większość uczelni zwolni Cię z TOEFLa.

Na początek

Jakie egzaminy z angielskiego sa wymagane od obcokrajowców
TOEFL.

Na początek

Czy mozna byc zwolnionym z TOEFLa?
Jeśli Twoim językiem wykładowym przez co najmniej dwa lata przed rozpoczęciem planowych studiów jest angielski (na przykład International Baccalaureate lub liceum w USA), to większość uczelni zwolni Cię z TOEFLa.

Na początek

Czy TOEFL jest trudny? Jak sie najlepiej do niego przygotowac?
Tak. Biorąc go na sucho. Oglądaj też angielskie i amerykańskie filmy, czytaj angielskie i amerykańskie książki, czasopisma i strony internetowe, a najlepiej pojedź na rok lub dłużej do liceum w Stanach i wystrzegaj się jak ognia polskich krewnych lub znajomych.

Na początek

Czy moge zamiast TOEFLa podac wyniki FCE?
Nie.

Na początek

Jak się przygotować

W jaki sposób mogę zwiększyć swoje szanse na dostanie się na studia w USA?

  • Zdaj TOEFL i SAT na bardzo wysokim poziomie.
  • Ucz się w bardzo dobrym i prestiżowym liceum.
  • Ucz się w liceum w USA lub Wielkiej Brytanii.
  • Bierz ambitne przedmioty.
  • Miej bardzo dobre stopnie.
  • Zrób bardzo dobre wrażenie na dwóch nauczycielach w Twoim liceum.
  • Bądź bardzo dobry w jednej dyscyplinie, np. w sporcie lub akademickich zajęciach pozaszkolnych.

Możesz także skorzystać z usług doradcy edukacyjnego.

Na początek

Jakich studentów przyjmują na uniwersytety Ivy League? W jaki sposób sprawdzić czy mam wogóle szanse się tam dostać?
Uczelnie szukają po prostu dobrych i ciekawych studentów. Aby sprawdzić swoje szanse weź TOEFL i SAT. Popatrz na Twój wynik. Porównaj to z wynikiem tych co się dostali do danej uczelni. Jeśli Twój wynik jest wyższy, to masz dobre szanse. Jeśli Twój wynik jest niższy, to masz słabe szanse.

Na początek

Jesli chodzi o zainteresowania - wystarczy ze interesuje sie np geomorfologia oraz astronomia? bede im musiala to jakos udowodnic?
Udowodnić nie. Przekonać, że Twoje słowa nie są puste, tak. Możesz ich przekonać na różne sposoby, ale najbardziej skuteczne są sposoby mierzalne, np. konkretne zaangażowanie w kółku astronomicznym, obóz letni, zwycięstwo w konkursie.

Na początek

Jak najlepiej przygotować się do SAT?
Bierz SAT na sucho i co najmniej raz w realu. Przeanalizuj każdą Twoją nieprawidłową odpowiedź. Naucz się znaczenia słówek najczęściej używanych w SAT. Czytaj sporo po angielsku i nie rozstawaj się ze słownikiem, najlepiej angielsko-angielskim, a nie angielsko-polskim.

Na początek

Jakie przedmioty powinnam zdawać na maturze?
Te z których jesteś najlepszy.

Na początek

Jakie egzaminy muszę zdać, żeby starać się o przyjęcie na studia w USA
TOEFL i SAT.

Na początek

Jakie wyniki egzaminów są uważane za wystarczające, żeby się dostać na studia?
Odpowiedź jest inna dla każdej uczelni. Na niektórych uczelniach 1500 z SAT rokuje bardzo dobrze, a na niektórych 2400 niczego nie gwarantuje.

Na początek

Wróć na górę strony